Земерда (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Земерда
Sömmerda

округ
Thuringia soem.png
Земја Германија
ПокраинаТирингија
СедиштеЗемерда
Површина
 • Вкупна804 км2 (310 ми2)
Население (31 декември 2019)[1]
 • Вкупно69.427
 • Густина86/км2 (220/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SÖM
Мреж. местоlandkreis-soemmerda.de

Земерда (германски: Sömmerda) — округ во северниот дел на Тирингија, Германија. Соседни окрузи се (од север надесно) окрузите Кифхојзер, Бургенланд во Саксонија-Анхалт, округот Вајмар и слободниот град Ерфурт и окрузите Гота и Унштрут-Хајних.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот Земерда бил создаден во 1952. Во 1994, окрузите на Тирингија биле изменети, и округот Земерда бил значајно проширен со додавање на општини од распуштените окрузи Артерн и Ерфурт.

Географија[уреди | уреди извор]

Главна река во округот е Унштрут.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот прикажува грбови на три историски држави на кои Земерда припаѓал во минатото. Лево е симболот на Саксонија, десно е лавот како симбол на Тирингија, а долу е Тркалото на Мајнц како симбол на Мајнц.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Слободни општини
 1. Растенберг
 2. Земерда
 3. Вајсензе
 1. Елкслебен
 2. Витерда
Општински заедници

1. Ан дер Марке

 1. Екштет
 2. Маркфипах
 3. Шлосфипах1
 4. Шпретау
 5. Фогелсберг

2. Бутштет

 1. Бутштет1, 2
 2. Елерслебен
 3. Еслебен-Тојтлебен
 4. Гросбрембах
 5. Гутмансхаузен
 6. Хардислебен
 7. Клајнбрембах
 8. Манштет
 9. Олберслебен
 10. Рудерсдорф

3. Гера-Ауе

 1. Андислебен
 2. Гебезе1, 2
 3. Ринглебен
 4. Валшлебен

4. Граме-Ауе

 1. Алперштет
 2. Гросмелзен
 3. Гросрудештет1
 4. Клајнмелзен
 5. Неда
 6. Олендорф
 7. Удештет

5. Кинделбрик

 1. Билцингслебен
 2. Бихел
 3. Фремштет
 4. Грифштет
 5. Гинштет
 6. Херншвенде
 7. Канавурф
 8. Кинделбрик1, 2
 9. Ритген

6. Келеда

 1. Бајхлинген
 2. Гроснојхаузен
 3. Клајнојхаузен
 4. Келеда1, 2
 5. Острамондра
 6. Шилингштет

7. Штраусфурт

 1. Ганглофземерн
 2. Хаслебен
 3. Хеншлебен
 4. Ритнордхаузен
 5. Шверштет
 6. Штраусфурт1
 7. Вернингсхаузен
 8. Вундерслебен
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 51°10′ N; 11°10′ E / 51.17° СГШ; 11.17° ИГД / 51.17; 11.17