Прејди на содржината

Штраусфурт

Координати: 51°10′0″N 10°58′59″E / 51.16667° СГШ; 10.98306° ИГД / 51.16667; 10.98306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штраусфурт
Црквата во Штраусфурт
Црквата во Штраусфурт
Црквата во Штраусфурт
Грб на Штраусфурт
Штраусфурт во рамките на Германија
Штраусфурт
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Штраусфурт
Градоначалник Олаф Штароске (BIST)
Основни податоци
Површина 21,85 км2
Надм. височина 150 м
Население 2.100 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 96 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99634
Повик. бр. 036376
Портал www.straussfurt.de
Местоположба на Штраусфурт во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°10′0″N 10°58′59″E / 51.16667° СГШ; 10.98306° ИГД / 51.16667; 10.98306

Штраусфурт (германски: Straußfurt) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Штраусфурт се наоѓа на реката Унштрут во Тириншката Котлина.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Штраусфурт припаѓаат местата Хеншлебен и Фера.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]