Вундерслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вундерслебен
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Вундерслебен
Вундерслебен во рамките на Германија
Вундерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Штраусфурт
Градоначалник Естер Бретерниц (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,95 км2
Надм. височина 139 м
Население 658 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 95 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99610
Повик. бр. 036376
Портал www.verwaltungsgemeinschaft-
straussfurt.de
Местоположба на Вундерслебен во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°8′59″N 11°1′59″E / 51.14972° СГШ; 11.03306° ИГД / 51.14972; 11.03306Координати: 51°8′59″N 11°1′59″E / 51.14972° СГШ; 11.03306° ИГД / 51.14972; 11.03306

Вундерслебен (германски: Wundersleben) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Вундерслебен се наоѓа на реката Унштрут во Тириншката Котлина, источно од Штраусфурт и западно од окружниот град Земерда.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]