Клајнмелзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајнмелзен
Селската црква
Селската црква
Грб на Клајнмелзен
Клајнмелзен is located in Германија
Клајнмелзен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Граме-Фипах
Градоначалник Моника Попиц (независен)
Основни податоци
Површина 4,33 км2
Надм. височина 180 м
Население 300 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99198
Повик. бр. 036203
Портал www.kleinmoelsen.de
Местоположба на Клајнмелзен во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°1′59″N 11°7′0″E / 51.03306° СГШ; 11.11667° ИГД / 51.03306; 11.11667Координати: 51°1′59″N 11°7′0″E / 51.03306° СГШ; 11.11667° ИГД / 51.03306; 11.11667

Клајнмелзен (германски: Kleinmölsen) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Клајнмелзен се наоѓа во југоисточниот дел на Тириншката Котлина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]