Неда (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неда (Германија)
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Неда (Германија)
Неда (Германија) во рамките на Германија
Неда (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Граме-Фипах
Градоначалник Штефан Берт (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,44 км2
Надм. височина 170 м
Население 795 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 123 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99195
Повик. бр. 036204
Местоположба на Неда (Германија) во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°4′0″N 11°1′0″E / 51.06667° СГШ; 11.01667° ИГД / 51.06667; 11.01667Координати: 51°4′0″N 11°1′0″E / 51.06667° СГШ; 11.01667° ИГД / 51.06667; 11.01667

Неда (германски: Nöda) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Неда се наоѓа во југоисточниот дел на Тириншката Котлина.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Неда се граничи со општините Ритнордхаузен, Алперштет и покраинскиот главен град Ерфурт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]