Олендорф

Координати: 51°2′12″N 11°11′18″E / 51.03667° СГШ; 11.18833° ИГД / 51.03667; 11.18833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Олендорф
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Олендорф во рамките на Германија
Олендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Граме-Фипах
Градоначалник Фолкер Рајфарт
Основни податоци
Површина 9,16 км2
Надм. височина 212 м
Население 408 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99198
Повик. бр. 036203
Местоположба на Олендорф во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°2′12″N 11°11′18″E / 51.03667° СГШ; 11.18833° ИГД / 51.03667; 11.18833

Олендорф (германски: Ollendorf) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]