Ритген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ритген
Црквата во Ритген
Црквата во Ритген
Црквата во Ритген
Ритген во рамките на Германија
Ритген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Кинделбрик
Градоначалник Мануел Хевнер (СГ)
Основни податоци
Површина 6,81 км2
Надм. височина 131 м
Население 247 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99638
Повик. бр. 036375
Портал www.riethgen.de
Местоположба на Ритген во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°15′0″N 11°7′0″E / 51.25000° СГШ; 11.11667° ИГД / 51.25000; 11.11667Координати: 51°15′0″N 11°7′0″E / 51.25000° СГШ; 11.11667° ИГД / 51.25000; 11.11667

Ритген (германски: Riethgen) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Ритген се наоѓа југоисточно од Кинделбрик во Тириншката Котлина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)