Ганглофземерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ганглофземерн
Црквата во Ганглофземерн
Црквата во Ганглофземерн
Грб на Ганглофземерн
Ганглофземерн is located in Германија
Ганглофземерн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Штраусфурт
Месни единици 2
Градоначалник Франц-Јоаким Торнак (независен)
Основни податоци
Површина 14,62 км2
Надм. височина 168 м
Население 963 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99634
Повик. бр. 036376
Портал www.gangloffsoemmern.de
Местоположба на Ганглофземерн во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°10′59″N 10°55′59″E / 51.18306° СГШ; 10.93306° ИГД / 51.18306; 10.93306Координати: 51°10′59″N 10°55′59″E / 51.18306° СГШ; 10.93306° ИГД / 51.18306; 10.93306

Ганглофземерн (германски: Gangloffsömmern) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Ганглофземерн се наоѓа во Тириншката Котлина на реката Презе, која се влива во Унштрут.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со Гројсен на север, Шилфа на исток, Штраусфурт на југоисток, Шверштет на југ и Лиценземерн на запад.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Ганглофземерн припаѓа и селото Шилфа, кое било самостојно до 1950 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]