Андислебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андислебен
Црквата во Андислебен
Црквата во Андислебен
Грб на Андислебен
Андислебен is located in Германија
Андислебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Гера-Ауе
Градоначалник Ханс Фолрат (СДП)
Основни податоци
Површина 6,82 км2
Надм. височина 155 м
Население 585 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99189
Повик. бр. 036201
Портал www.andisleben.de
Местоположба на Андислебен во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°4′57″N 10°55′40″E / 51.08250° СГШ; 10.92778° ИГД / 51.08250; 10.92778Координати: 51°4′57″N 10°55′40″E / 51.08250° СГШ; 10.92778° ИГД / 51.08250; 10.92778

Андислебен (германски: Andisleben) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на реката Гера во западниот дел на округот Земерда.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)