Алперштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алперштет
Селската црква
Селската црква
Грб на Алперштет
Алперштет is located in Германија
Алперштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Граме-Фипах
Градоначалник Торстен Рихарт (независен)
Основни податоци
Површина 8,93 км2
Надм. височина 157 м
Население 744 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99195
Повик. бр. 036204
Портал www.gemeinde-alperstedt.de
Местоположба на Алперштет во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°6′0″N 11°3′0″E / 51.10000° СГШ; 11.05000° ИГД / 51.10000; 11.05000Координати: 51°6′0″N 11°3′0″E / 51.10000° СГШ; 11.05000° ИГД / 51.10000; 11.05000

Алперштет (германски: Alperstedt) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Алперштет се наоѓа во југоисточниот дел на Тириншката Котлина, јужно од природната област Алперштетет Рид..

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]