Прејди на содржината

Елкслебен (Земерда)

Координати: 51°2′44″N 10°56′50″E / 51.04556° СГШ; 10.94722° ИГД / 51.04556; 10.94722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елкслебен
Црквата во Елкслебен
Црквата во Елкслебен
Црквата во Елкслебен
Грб на Елкслебен
Елкслебен (Земерда) во рамките на Германија
Елкслебен (Земерда)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Градоначалник Хајко Кох (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,13 км2
Надм. височина 164 м
Население 2.271 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 187 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99189
Повик. бр. 036201
Портал www.elxleben.de
Местоположба на Елкслебен во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°2′44″N 10°56′50″E / 51.04556° СГШ; 10.94722° ИГД / 51.04556; 10.94722

Елкслебен (познат и како Елкслебен на Гера; германски: Elxleben) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Елкслебен се наоѓа северно од покраинскиот главен град Ерфурт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]