Прејди на содржината

Шпретау

Координати: 51°7′0″N 11°11′0″E / 51.11667° СГШ; 11.18333° ИГД / 51.11667; 11.18333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпретау
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Шпретау
Шпретау во рамките на Германија
Шпретау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Граме-Фипах
Градоначалник Забине Редам (WG)
Основни податоци
Површина 8,01 км2
Надм. височина 196 м
Население 789 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 99 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99610
Повик. бр. 036371
Портал www.sproetau.de
Местоположба на Шпретау во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°7′0″N 11°11′0″E / 51.11667° СГШ; 11.18333° ИГД / 51.11667; 11.18333

Шпретау (германски: Sprötau) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината Шпретау се наоѓа на потокот Клинге.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]