Растенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Растенберг

Rastenberg

Градското собрание
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Растенберг
Растенберг во рамките на Германија
Растенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Градоначалник Беатрикс Винтер (Заедно за Растенберг)
Основни податоци
Површина 35,52 км2
Надм. височина 205 м
Население 2.493 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99636
Повик. бр. 036377
Портал www.rastenberg.de
Местоположба на градот Растенберг во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°10′34″N 11°25′9″E / 51.17611° СГШ; 11.41917° ИГД / 51.17611; 11.41917Координати: 51°10′34″N 11°25′9″E / 51.17611° СГШ; 11.41917° ИГД / 51.17611; 11.41917

Растенберг (германски: Rastenberg) — мал град во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 22 километри источно од окружниот град Земерда и 23 километри североисточно од градот Вајмар.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на југозападните падини на ридскиот масив Фине, во близина на Тириншката Котлина. Покраинскиот пат 1057 го поврзува местото со околината. Малата река Лоса тече низ местото.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот се состои од градското јадро, како и од местата Бахра, Ролдислебен, Ротенберга и Шафау.

Кон градското јадро припаѓа и населбата Финек. Населбата е сместена во северниот дел на градот.

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на Растенберг се состои од 14 членови.

Партија Места
Заедно за Растенберг 11
CDU 2
SPD 1

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалничка на градот Растенберг е Беатрикс Винтер од Заедно за Растенберг.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Растенберг е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]