Екштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Екштет
Селската црква
Селската црква
Грб на Екштет
Екштет is located in Германија
Екштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Граме-Фипах
Градоначалник Забине Шнабел (независен)
Основни податоци
Површина 6,57 км2
Надм. височина 167 м
Население 609 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99195
Повик. бр. 036371
Портал www.eckstedt.de
Местоположба на Екштет во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°4′0″N 11°7′0″E / 51.06667° СГШ; 11.11667° ИГД / 51.06667; 11.11667Координати: 51°4′0″N 11°7′0″E / 51.06667° СГШ; 11.11667° ИГД / 51.06667; 11.11667

Екштет (германски: Eckstedt) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]