Прејди на содржината

Клајннојхаузен

Координати: 51°8′0″N 11°16′0″E / 51.13333° СГШ; 11.26667° ИГД / 51.13333; 11.26667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајннојхаузен
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Клајннојхаузен
Клајннојхаузен во рамките на Германија
Клајннојхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Келеда
Градоначалник Дитмар Келер (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,49 км2
Надм. височина 149 м
Население 422 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99625
Повик. бр. 036372
Портал www.kleinneuhausen-thuer.de
Местоположба на Клајннојхаузен во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°8′0″N 11°16′0″E / 51.13333° СГШ; 11.26667° ИГД / 51.13333; 11.26667

Клајннојхаузен (германски: Kleinneuhausen) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Клајннојхаузен се наоѓа во Тириншката Котлина, а реката Лоса го дели Клајннојхаузен од Гроснојхаузен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]