Вајсензе (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајсензе

Weißensee

Градското собрание
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Вајсензе
Вајсензе (Тирингија) во рамките на Германија
Вајсензе (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Градоначалник Матијас Шрот
Основни податоци
Површина 55,33 км2
Надм. височина 143 м
Население 3.634 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99631
Повик. бр. 036374
Портал www.weissensee.de
Местоположба на градот Вајсензе во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°11′0″N 11°4′0″E / 51.18333° СГШ; 11.06667° ИГД / 51.18333; 11.06667Координати: 51°11′0″N 11°4′0″E / 51.18333° СГШ; 11.06667° ИГД / 51.18333; 11.06667

Вајсензе (германски: Weißensee)) — мал град во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 6 километри северозападно од окружниот град Земерда и 35 километри северно од покраинскиот главен град Ерфурт.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Вајсензе се наоѓа во северниот дел на Тириншката Котлина, оддалечен 35 километри од Ерфурт.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Вајсензе се граничи со следниве општини (почнувајќи од север, надесно): Кинделбрик, Гинштет, Ритген, Грифштет, Земерда, Вундерслебен, Штраусфурт, Ганглофземерн и Гројсен.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Кон градот Вајсензе припаѓаат следниве единици:

  • Херншвенде
  • Наузис
  • Отенхаузен
  • Шерндорф
  • Валтерсдорф
  • Шенштет

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет се состои од 16 места, како и гласот на градоначалникот.

По општинските избори на 26 мај 2019 година, распределбата во советот е следна:[2]

Партија / Листа Места + / –*
CDU 9 − 1
BFW 4
SPD 1 − 2
Die Linke 1 ± 0
NPD 1

*: Разлика со изборите во 2014 г.

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Од 2015 година, градоначалник на градот Вајсензе е Матијас Шрот.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Вајсензе е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. „Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen“. Thüringer Landesamt für Statistik. Посетено на 2019-07-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]