Прејди на содржината

Гројсен

Координати: 51°13′45″N 10°56′51″E / 51.22917° СГШ; 10.94750° ИГД / 51.22917; 10.94750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гројсен

Greußen

Градското собрание на Гројсен
Градското собрание на Гројсен
Градското собрание на Гројсен
Грб на Гројсен
Гројсен во рамките на Германија
Гројсен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општ. заед. Гројсен
Градоначалник Рене Хартнауер (СДП)
Основни податоци
Површина 19,21 км2
Надм. височина 162 м
Население 3.908  (31 декември 2006)
 - Густина 203 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99718
Повик. бр. 0 36 36
Портал www.greussen.de
Местоположба на градот Гројсен во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Карта
Координати 51°13′45″N 10°56′51″E / 51.22917° СГШ; 10.94750° ИГД / 51.22917; 10.94750

Гројсен (германски: Greußen) — мал град во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 17 километри југоисточно од окружниот град Зондерсхаузен и 29 километри северно од покраинскиот главен град Ерфурт.

Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Градот Гројсен се наоѓа на подножјето на ридскиот масив Хајнлајте. Железничката линија ЕрфуртНордхаузен поминува низ самиот град.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Гројсен се состои од самото градско јадро на Гројсен и местото Грининген.

Политика[уреди | уреди извор]

Градот Гројсен е член и седиште на општинската заедница Гројсен.

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на Гројсен има 16 членови и бил избран на општинските избори на 26 мај 2019 година, што довело до следнава распределба:[1]

Партија SPD CDU NPD Вкупно
Sitze: 9 места 6 места 1 место 16 места
Stimmenanteil: 57,8 % 36,8 % 5,3 % 100 %

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник на градот Гројсен е Рене Хартнауер.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Гројсен е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]