Вестгројсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вестгројсен
Селската црква
Селската црква
Грб на Вестгројсен
Вестгројсен is located in Германија
Вестгројсен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општ. заед. Гројсен
Градоначалник Роземари Краузе (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,46 км2
Надм. височина 175 м
Население 369 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99718
Повик. бр. 03636
Местоположба на Вестгројсен во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°14′20″N 10°55′5″E / 51.23889° СГШ; 10.91806° ИГД / 51.23889; 10.91806Координати: 51°14′20″N 10°55′5″E / 51.23889° СГШ; 10.91806° ИГД / 51.23889; 10.91806

Вестгројсен (германски: Westgreußen) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Општината е оддалечена два километри од градот Гројсен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]