Гехофен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гехофен
Селската црква
Селската црква
Грб на Гехофен
Гехофен is located in Германија
Гехофен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градоначалник Себастијан Кох (СДП)
Основни податоци
Површина 13,49 км2
Надм. височина 125 м
Население 611 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06571
Повик. бр. 0 34 66
Портал www.gehofen.de
Местоположба на Гехофен во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°19′0″N 11°19′0″E / 51.31667° СГШ; 11.31667° ИГД / 51.31667; 11.31667Координати: 51°19′0″N 11°19′0″E / 51.31667° СГШ; 11.31667° ИГД / 51.31667; 11.31667

Гехофен (германски: Gehofen) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Гехофен се наоѓа во северниот дел на покраината Тирингија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]