Ан дер Шмике

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ан дер Шмике (германски: An der Schmücke) е општинска заедница во округот Кифхојзер, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница се наоѓа во Хелдрунген.

Општинската заедница Ан дер Шмике се состои од следниве општини:

  1. Бретлебен
  2. Ецлебен
  3. Горслебен
  4. Хаутерода
  5. Хелдрунген
  6. Хемлебен
  7. Оберхелдрунген
  8. Олдислебен

Координати: 51°16′59″ СГШ; 11°13′01″ ИГД / 51.283° СГШ; 11.217° ИГД / 51.283; 11.217