Прејди на содржината

Олдислебен

Координати: 51°18′32″N 11°10′20″E / 51.30889° СГШ; 11.17222° ИГД / 51.30889; 11.17222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Олдислебен
Место во Ан дер Шмике
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Олдислебен
Олдислебен во рамките на Германија
Олдислебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Ан дер Шмике
Место единици 2
Основни податоци
Површина 32,52 км2
Надм. височина 130 м
Население 2.196  (31 декември 2017)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06578
Повик. бр. 034673
Портал ОЗ Ан дер Шмике
Координати 51°18′32″N 11°10′20″E / 51.30889° СГШ; 11.17222° ИГД / 51.30889; 11.17222

Олдислебен (германски: Oldisleben) — село и поранешна општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Ан дер Шмике.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Олдислебен се наоѓа на реката Унштрут.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Кон местото Олдислебен припаѓа и местото Заксенбург.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]