Хаутерода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хаутерода
Место во Ан дер Шмике
Селската црква
Селската црква
Грб на Хаутерода
Хаутерода is located in Германија
Хаутерода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Ан дер Шмике
Основни податоци
Површина 12,67 км2
Надм. височина 180 м
Население 501  (31 декември 2017)
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06577
Повик. бр. 034673
Портал www.hauteroda.net
Координати 51°15′56″N 11°16′40″E / 51.26556° СГШ; 11.27778° ИГД / 51.26556; 11.27778Координати: 51°15′56″N 11°16′40″E / 51.26556° СГШ; 11.27778° ИГД / 51.26556; 11.27778

Хаутерода (германски: Hauteroda) — село и поранешна општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Ан дер Шмике.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хаутерода се наоѓа на најисточниот крај од ридскиот масив Голдене Ауе.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]