Васерталебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Васерталебен
Селската црква
Селската црква
Грб на Васерталебен
Васерталебен is located in Германија
Васерталебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општ. заед. Гројсен
Градоначалник Мануел Велбинг (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,49 км2
Надм. височина 219 м
Население 378 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99718
Повик. бр. 036370
Местоположба на Васерталебен во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°15′31″N 10°53′32″E / 51.25861° СГШ; 10.89222° ИГД / 51.25861; 10.89222Координати: 51°15′31″N 10°53′32″E / 51.25861° СГШ; 10.89222° ИГД / 51.25861; 10.89222

Васерталебен (германски: Wasserthaleben) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Васерталебен се наоѓа на Тириншката Котлина. Низ селото тече реката Хелбе. Железничката линија Ерфурт-Нордхаузен поминува низ долината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]