Бад Франкенхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бад Франкенхаузен
Замок Франкенхаузен
Замок Франкенхаузен
Грб на Бад Франкенхаузен
Бад Франкенхаузен is located in Германија
Бад Франкенхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градоначалник Матијас Штрејц (СДП)
Основни податоци
Површина 65,85 км2
Надм. височина 132 м
Население 10.230 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 155 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06567
Повик. бр. 034671
Портал www.bad-frankenhausen.de
Местоположба на градот Бад Франкенхаузен во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°21′21″N 11°6′4″E / 51.35583° СГШ; 11.10111° ИГД / 51.35583; 11.10111Координати: 51°21′21″N 11°6′4″E / 51.35583° СГШ; 11.10111° ИГД / 51.35583; 11.10111

Бад Франкенхаузен (германски: Bad Frankenhausen; официјално: Бад Франкенхаузен/Кифхојзер) е бањски град во германската покраина Тирингија. Се наоѓа на јужните падини на планинскиот масив Кифхојзер, на вештачкиот крак на реката Випер, притока на Зале. Поради блискиот Споменик Кифхојзер посветен на Фридрих Барбароса го добил прекарот „Барбаросаштат (Barbarossastadt). Градот ги вклучува и селата Зехаузен, Удеслебен и (од 2007) Есперштет.

Историја[уреди | уреди извор]

Франкенхаузен бил прв пат споменат како населба на Франките во 9 век во декретите на опатијата Фулда. Ги добила правата на град во 1282 и од 1340 била дел од грофството Шварцбург.

На 15 мај 1525 се одржала битката Франкенхаузен, една од најголемите битки во германската селанска војна, кога бунтовничките селани под водство на Томас Минцер биле поразени од здружените трупи на војводата Георг од Саксонија, ландгрофот Филип I од Хесен и војводата Хајнрих V од Брауншвајг-Линебург. Минцер бил заробен, мачен и на крај обезглавен во Милхаузен на 27 мај.

Со поделбата на грофството Шварцбург во 1599, Франкенхаузен станал главен град на подгрофство на грофството Шварцбург-Рудолштат, кое во 1710 било издигнато во кнежество. Принцот Гинтер Виктор бил последниот германски монарх кој абдицирал, на 23 ноември (како принц на Шварцбург-Рудолштат) и на 25 ноември 1918 (како принц на Шварцбург-Зондерсхаузен). Подоцнежната Слободна Држава Шварцбург-Рудолштат со краток век била споена во новосоздадената Тирингија во 1920.

Од 1818, изворот на солена вода се користи со векови за вадење на сол и употреба во солените бањи и медицински цели. Затоа, во 1927 Франкенхаузен ја добива официјалната титула бањски град (Bad). Во 19 век, градот бил исто така познат по производството на седефи. Денес, главно зависи од туризмот и бањските објекти.

Од 1972, Франкенхаузен бил гарнизонски град, седиште на моторизираната единица на Националната народна армија, а од 1990 на 13. Механизирана пешадиска дивизија на Германската армија.

Музеј за селанската војна[уреди | уреди извор]

Музеј Панорама
За кулата на Оберкирхе во Бад Франкенхаузен се тврди дека е втората најкрива кула во Германија.

Врз основа на книгата Селанската војна во Германија од 1850 на Фридрих Енгелс, Томас Минцер како ран револуционер станал икона на историскиот материјализам во Источна Германија. На 450-годишнината од битката, Партијата за социјалистичко единство на Германија (SED) го назначила ректорот на академијата за визуелни уметности во Лајпциг, професорот Вернер Тибке, да создаде монументална панорамска слика. Делото во специјално изградената ротунда било завршено во 1987. Долго е 123 метри и 14 метри високо и отсликува повеќе од 3.000 лица.

И покрај направените планови на Политбирото според панорамата за Битката кај Бородино, Тибке успеал да направи малку песимистичка визија за поразениот Минцер, кој стои сам помеѓу трупите со знаме на движењето Бундшу на неговата страна. Панорамата била отворена од Курт Хагер и Маргот Хонекер на 14 септември 1989, осум недели пред падот на Берлинскиот ѕид.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Замок Франкенхаузен, со средновевните утврдувања од 14 век, служел како резиденција на династијата Шварцбург. Тешко оштетен за време на Селанската војна, бил повторно изграден во ренесансен стил помеѓу 1533 и 1536. Денес е музеј за локалната историја.
  • Црква Св. Богородица на планината, обично наречена Oberkirche (горна црква), изградена во 1382, е позната по нејзината кула, која опасно е навалена на страна. Нерамнотежата е предизвикана од тонењето поради блискиот рудник за сол, кој започнал да влијае на кулата уште од 17 век. Последното мерење покажало косина од 4,8°,[2] која се зголемува за 6 центиметри по година и со тоа е втората најкрива кула во Германија (по Кривата кула во Сурхузен) и покрива од Кулата во Пиза.[3]
  • Планинскиот масив Кифхојзер северно од градот е местото на Споменикот Кифхојзер, огромна скултура во чест на германското национално обединување граден од 1890 до 1896 по плановите на Бруно Шмиц врз руините на поранешниот Кајзерпфалц.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Deutscher Städteatlas; Band: IV; 2 Teilband. Acta Collegii Historiae Urbanae Societatis Historicorum Internationalis - Serie C. Im Auftrag des Kuratoriums für vergleichende Städtegeschichte e. V. und mit Unterstützung der Deutschen Forschungsgemeinschaft, hrsg. von Heinz Stoob, Wilfried Ehbrecht, Jürgen Lafrenz und Peter Johannek. Stadtmappe Bad Frankenhausen, Author: Heinz Stoob. ISBN 3-89115-032-6; Dortmund-Altenbeken, 1989.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]