Ринглебен (Кифхојзер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ринглебен
Место во Бад Франкенхаузен
Селската црква во Ринглебен
Селската црква во Ринглебен
Селската црква во Ринглебен
Грб на Ринглебен
Ринглебен (Кифхојзер) во рамките на Германија
Ринглебен (Кифхојзер)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Бад Франкенхаузен
Основни податоци
Површина 15,14 км2
Надм. височина 125 м
Население 828  (31 декември 2017)
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06556
Повик. бр. 03466
Координати 51°22′0″N 11°13′0″E / 51.36667° СГШ; 11.21667° ИГД / 51.36667; 11.21667Координати: 51°22′0″N 11°13′0″E / 51.36667° СГШ; 11.21667° ИГД / 51.36667; 11.21667

Ринглебен (германски: Ringleben) — село и поранешна општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Бад Франкенхаузен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ринглебен се наоѓа помеѓу широката долина на Унштрут и ридскиот масив Кифхојзер. Градот Артерн е оддалечен 5 километри, додека Бад Франкенхаузен околу 10 километри, а градот Зангерхаузен во соседната покраина Саксонија-Анхалт, околу 12 километри.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]