Мителцентрум Артерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мителцентрум Артерн (германски: Mittelzentrum Artern) е општинска заедница во округот Кифхојзер, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Артерн, иако самиот не е дел од општинската заедница.

Општинската заедница Мителцентрум Артерн се состои од следниве општини:

  1. Боркслебен
  2. Гехофен
  3. Хајгендорф
  4. Ихштет
  5. Калбсрит
  6. Менхпфифел-Николаусрит
  7. Наузиц
  8. Рајнсдорф
  9. Ринглебен
  10. Фојгтштет

Координати: 51°22′01″ СГШ; 11°18′00″ ИГД / 51.367° СГШ; 11.300° ИГД / 51.367; 11.300