Ебелебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ебелебен

Ebeleben

Градското собрание на Ебелебен
Градското собрание на Ебелебен
Градското собрание на Ебелебен
Грб на Ебелебен
Ебелебен во рамките на Германија
Ебелебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градски единици 5
Градоначалник Штефен Гребел
Основни податоци
Површина 44,54 км2
Надм. височина 245 м
Население 2.658 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99713
Повик. бр. 036020
Портал www.stadt-ebeleben.de
Местоположба на градот Ебелебен во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Карта
Координати 51°17′0″N 10°44′0″E / 51.28333° СГШ; 10.73333° ИГД / 51.28333; 10.73333Координати: 51°17′0″N 10°44′0″E / 51.28333° СГШ; 10.73333° ИГД / 51.28333; 10.73333

Ебелебен (германски: Ebeleben) — мал град во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 13 километри југозападно од окружниот град Зондерсхаузен.

Градот поседувал голем замок, кој бил уништен во април 1945 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ебелебен се наоѓа во северниот дел на Тирингија и е опколен од ридските масив Хајнлајте од североисток, од Дин од северозапад и од Хајлингер Хеен од југ.

Низ Ебелебен тече реката Хелбе.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Кон градот Ебелебен припаѓаат петте места: Алменхаузен, Гундерслебен, Рокензусра, Тирингенхаузен и Видермут.

Градски дел на Ебелебен е Маркзусра.

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на Ебелебен се состои од 14 членови. Членовите биле избрани на општинските избори на 26 мај 2019 година, што довело до следнава распределба:[2]

Согласно припојувањето на општината Тирингенхаузен на 31 декември 2019 година, Градскиот совет бил проширен за еден член и сега се состоел од 15 членови и градоначалник.

Партија / Листа Места 2019 Места 2014 Места 2009
FW 8 4 6
CDU 2 2 2
SPD/Левица 2
SPD 4 5
Левица 2 2
NPD 1 1
ВфЛ 1888 Ебелебен 1 1

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Моментален градоначалник е Штефен Гребел. Бил избран на 15 април 2018 година.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Ебелебен е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen - endgültiges Ergebnis für Ebeleben

Надворешни врски[уреди | уреди извор]