Оберхелдрунген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оберхелдрунген
Селската црква во Оберхелдрунген
Селската црква во Оберхелдрунген
Оберхелдрунген is located in Германија
Оберхелдрунген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Месни единици 2
Градоначалник Сузан Вебер (независна)
Основни податоци
Површина 12,46 км2
Надм. височина 150 м
Население 780 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06577
Повик. бр. 034673
Портал Оберхелдрунген
Местоположба на Оберхелдрунген во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°16′45″N 11°14′38″E / 51.27917° СГШ; 11.24389° ИГД / 51.27917; 11.24389Координати: 51°16′45″N 11°14′38″E / 51.27917° СГШ; 11.24389° ИГД / 51.27917; 11.24389

Оберхелдрунген (германски: Oberheldrungen) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Оберхелдрунген се наоѓа помеѓу Шмике и Хое Шреке. Низ местото тече потокот Хелдербах.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]