Кифхојзерланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кифхојзерланд
Стариот замок во Бенделебен
Стариот замок во Бенделебен
Грб на Кифхојзерланд
Кифхојзерланд is located in Германија
Кифхојзерланд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градоначалник Кнут Хофман (ДХС)
Основни податоци
Површина 129,02 км2
Надм. височина 180 м
Население 3.879 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99706
Повик. бр. 034671
Местоположба на Кифхојзерланд во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°22′N 11°0′E / 51.367° СГШ; 11.000° ИГД / 51.367; 11.000Координати: 51°22′N 11°0′E / 51.367° СГШ; 11.000° ИГД / 51.367; 11.000

Кифхојзерланд (германски: Kyffhäuserland) — општина во округот Кифхојзер, во Тирингија, Германија. Била создадена на 31 декември 2012 со спојување на поранешните општини Бадра, Бенделебен, Гелинген, Гинзероде, Хахелбих, Ротлебен, Зега и Штајнталебен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во средишниот дел на округот Кифхојзер. На север се граничи со покраината Саксонија-Анхалт. На исток општината се граничи со градот Бад Франкенхаузен, а на запад се граничи со окружниот град Зондерсхаузен, како и со градот Херинген. На југ се граничи со градот Кинделбрик во округот Земерда, општината Требра и градот Гросенерих, како и општината Обербеза.

Со само околу 30 жители на километар квадратен, општината припаѓа на најслабо населените области во Тирингија. Со Хајнлајте на југ, Кифхојзер на исток и Виндлајте на запад, општината се граничи со три ридски масиви. Поголема река во општината е Випер, која тече низ местата Хахелбих, Гелинген, Зега и Гинзероде.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Бадра, Бенделебен, Гелинген, Гинзероде, Хахелбих, Ротлебен, Зега и Штајнталебен, кои претходно биле поранешни општини. Исто така, во општината влегуваат и местата Папирмиле, Шерзен, Ратсфелд и Кифхаузен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]