Ротлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ротлебен
Место во Кифхојзерланд
Грб на Ротлебен
Ротлебен is located in Германија
Ротлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општина Кифхојзерланд
Основни податоци
Површина 9,15 км2
Надм. височина 145 м
Население 630  (31 декември 2011)
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06567
Повик. бр. 034673
Координати 51°21′46″N 11°2′42″E / 51.36278° N; 11.04500° E / 51.36278; 11.04500Координати: 51°21′46″N 11°2′42″E / 51.36278° N; 11.04500° E / 51.36278; 11.04500

Ротлебен (германски: Rottleben) — село и поранешна во округот Кифхојзер, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од општината Кифхојзерланд.