Зега

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зега
Место во Кифхојзерланд
Црква во Зега
Црква во Зега
Црква во Зега
Грб на Зега
Зега во рамките на Германија
Зега
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општина Кифхојзерланд
Основни податоци
Површина 9,01 км2
Надм. височина 175 м
Население 411  (31 декември 2011)
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06567
Повик. бр. 034671
Координати 51°19′30″N 11°2′8″E / 51.32500° СГШ; 11.03556° ИГД / 51.32500; 11.03556Координати: 51°19′30″N 11°2′8″E / 51.32500° СГШ; 11.03556° ИГД / 51.32500; 11.03556

Зега (германски: Seega) — село и поранешна во округот Кифхојзер, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од општината Кифхојзерланд.