Хахелбих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хахелбих
Место во Кифхојзерланд
Грб на Хахелбих
Хахелбих is located in Германија
Хахелбих
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општина Кифхојзерланд
Основни податоци
Површина 23,68 км2
Надм. височина 190 м
Население 599  (31 декември 2011)
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99706
Повик. бр. 03632
Координати 51°20′39″N 10°57′53″E / 51.34417° N; 10.96472° E / 51.34417; 10.96472Координати: 51°20′39″N 10°57′53″E / 51.34417° N; 10.96472° E / 51.34417; 10.96472

Хахелбих (германски: Hachelbich) — село и поранешна во округот Кифхојзер, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од општината Кифхојзерланд.