Бадра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бадра
Место во Кифхојзерланд
Бадра is located in Германија
Бадра
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општина Кифхојзерланд
Основни податоци
Површина 13,99 км2
Надм. височина 225 м
Население 569  (31 декември 2011)
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99706
Повик. бр. 03632
Координати 51°24′26″N 10°58′17″E / 51.40722° N; 10.97139° E / 51.40722; 10.97139Координати: 51°24′26″N 10°58′17″E / 51.40722° N; 10.97139° E / 51.40722; 10.97139

Бадра (германски: Badra) — село и поранешна во округот Кифхојзер, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од општината Кифхојзерланд.