Хелбединдорф

Координати: 51°21′0″N 10°37′0″E / 51.35000° СГШ; 10.61667° ИГД / 51.35000; 10.61667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хелбединдорф
Поглед на местото и предавателот „Којла“
Поглед на местото и предавателот „Којла“
Поглед на местото и предавателот „Којла“
Грб на Хелбединдорф
Хелбединдорф во рамките на Германија
Хелбединдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Месни единици 7
Градоначалник Јерг Штајнмец (ДХС)
Основни податоци
Површина 96,37 км2
Надм. височина 303 м
Население 2.180 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99713
Повик. бр. 036029 (Холцталебен, Којла), 036330 (Гросбрихтер, Клајнбрихтер, Појкендорф, Тоба), 036338 (Фридриксроде)
Портал www.helbeduendorf.de
Местоположба на Хелбединдорф во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Карта
Координати 51°21′0″N 10°37′0″E / 51.35000° СГШ; 10.61667° ИГД / 51.35000; 10.61667

Хелбединдорф (германски: Helbedündorf) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во западниот дел на округот, на јужниот раб од ридскиот масив Дин. Надморската височина се движи од 522 метри на Којла, до околу 260 метри во Тобаin der Beckenlandschaft.

На исток од местото се наоѓа окружниот град Зондерсхаузен, додека на југозапад е сместен Милхаузен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата:

  • Фридрихсроде
  • Гросбрихтер
  • Холцталебен
  • Којла
  • Клајнбрихтер
  • Појкендорф
  • Тоба

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]