Милхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милхаузен
Стариот град на Милхаузен
Стариот град на Милхаузен
Грб на Милхаузен
Милхаузен is located in Германија
Милхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Градоначалник Јоханес Брунс (СДП)
Основни податоци
Површина 86,34 км2
Надм. височина 216 м
Население 36.200 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 419 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99974
Повик. бр. 03601
Портал www.muehlhausen.de
Местоположба на градот Милхаузен во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°13′N 10°27′E / 51.217° СГШ; 10.450° ИГД / 51.217; 10.450Координати: 51°13′N 10°27′E / 51.217° СГШ; 10.450° ИГД / 51.217; 10.450

Милхаузен (германски: Mühlhausen); службено Милхаузен/Тирингија) е град во сојузната покраината Тирингија, Германија. Тој е административен центар на округот Унштрут-Хајних и е сместен на реката Унштрут.

Мариенкирхе во Милхаузен

Историја[уреди | уреди извор]

Милхаузен бил утврден во 925, а прв пат е документиран во 967 како отонско село. Неговата рана важност се гледа по користите кои ги добил од кралот Хајнрих Птичарот (876–936) и од царското собрание одржано тука во 1135. Неговиот период на слава бил од 13 до 15 век.

Во текот на Реформацијата, Милхаузен станал едно од главните седишта на Анабаптистите. Радикалниот реформатор Томас Минцер проповедал во Црквата Света Богородица во 1525, а подоцна бил заробен во близина на градот и погубен во градот.

Јохан Себастијан Бах бил оргулист во црквата Диви Бласи од 1707-1708.[2] Помеѓу делата кои Бах ги компонирал додека живеел во градот е празничната кантата Gott ist mein König за изборот на новиот совет во 1708.

Внатрешните борби и оштетувањата во текот на Триесетгодишната (1618–1648) и Седумгодишната војна (1756–1763) ја намалиле важноста на Милхаузен. Во 1802 ја загубил независноста и преминал во посед на Прусија. Во 1807 бил припоен на Кралството Вестфалија, но во 1815 повторно станал дел од пруската покраина Саксонија.

Од 1944 до март 1945 се наоѓал женски камп за принудна работа надвор од градот (дел од кампот Бухенвалд). Жените биле депортирани во април 1945 во Берген Белзен.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот Милхаузен се состои од пет единици (окрузи):

  • Милхаузен
  • Фелхта
  • Гермар
  • Залфелд
  • Виндеберг

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Милхаузен е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2018.  (германски)
  2. Christoph Wolff, et al. "Bach." Grove Music Online. Oxford Music Online. 19 мај 2010 <[1]>.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]