Нидербеза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нидербеза
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Нидербеза во рамките на Германија
Нидербеза
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општ. заед. Гројсен
Градоначалник Мајк Штајнакер
Основни податоци
Површина 4,63 км2
Надм. височина 205 м
Население 123 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99718
Повик. бр. 03636
Местоположба на Нидербеза во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Карта
Координати 51°16′40″N 10°59′59″E / 51.27778° СГШ; 10.99972° ИГД / 51.27778; 10.99972Координати: 51°16′40″N 10°59′59″E / 51.27778° СГШ; 10.99972° ИГД / 51.27778; 10.99972

Нидербеза (германски: Niederbösa) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]