Требра

Координати: 51°17′4″N 10°58′45″E / 51.28444° СГШ; 10.97917° ИГД / 51.28444; 10.97917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Требра
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Требра
Требра во рамките на Германија
Требра
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општ. заед. Гројсен
Градоначалник Михаел Хекстерман
Основни податоци
Површина 7,94 км2
Надм. височина 260 м
Население 291 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99718
Повик. бр. 036379
Местоположба на Требра во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Карта
Координати 51°17′4″N 10°58′45″E / 51.28444° СГШ; 10.97917° ИГД / 51.28444; 10.97917

Требра (германски: Trebra) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Потокот Вирбел тече низ селото во насока север-југоисток.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]