Менхпфифел-Николаусрит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Менхпфифел-Николаусрит
Селската црква во Николаусрит
Селската црква во Николаусрит
Менхпфифел-Николаусрит is located in Германија
Менхпфифел-Николаусрит
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градоначалник Герхард Кумер
Основни податоци
Површина 9,21 км2
Надм. височина 123 м
Население 302 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06556
Повик. бр. 03 46 52
Местоположба на Менхпфифел-Николаусрит во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°23′0″N 11°22′0″E / 51.38333° СГШ; 11.36667° ИГД / 51.38333; 11.36667Координати: 51°23′0″N 11°22′0″E / 51.38333° СГШ; 11.36667° ИГД / 51.38333; 11.36667

Менхпфифел-Николаусрит (германски: Mönchpfiffel-Nikolausrieth) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во близина на градот Артерн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]