Обербеза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Обербеза
Селската црква
Селската црква
Грб на Обербеза
Обербеза is located in Германија
Обербеза
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општ. заед. Гројсен
Месни единици 2
Градоначалник Јенс Штајнакер (Левица)
Основни податоци
Површина 11,99 км2
Надм. височина 240 м
Население 313 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99718
Повик. бр. 036379
Местоположба на Обербеза во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°17′22″N 11°0′59″E / 51.28944° СГШ; 11.01639° ИГД / 51.28944; 11.01639Координати: 51°17′22″N 11°0′59″E / 51.28944° СГШ; 11.01639° ИГД / 51.28944; 11.01639

Обербеза (германски: Oberbösa) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Обербеза припаѓа и манастирскиот дворец Бонроде.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Статистичко биро на Тирингија. „Wahlen in Thüringen“. Посетено на 2017-10-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]