Боркслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боркслебен
Селската црква
Селската црква
Боркслебен is located in Германија
Боркслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градоначалник Јохен Франке
Основни податоци
Површина 5,35 км2
Надм. височина 134 м
Население 280 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06556
Повик. бр. 0 34 66
Местоположба на Боркслебен во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°23′48″N 11°13′42″E / 51.39667° СГШ; 11.22833° ИГД / 51.39667; 11.22833Координати: 51°23′48″N 11°13′42″E / 51.39667° СГШ; 11.22833° ИГД / 51.39667; 11.22833

Боркслебен (германски: Borxleben) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Боркслебен се наоѓа источно од Кифхојзер, на самата граница со Саксонија-Анхалт. Боркслебен се наоѓа 2 километри источно од Ихштет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]