Ецлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ецлебен
Поглед на селото
Поглед на селото
Ецлебен is located in Германија
Ецлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градоначалник Михаел Болт
Основни податоци
Површина 6,15 км2
Надм. височина 130 м
Население 256 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06577
Повик. бр. 034673
Местоположба на Ецлебен во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°15′43″N 11°10′33″E / 51.26194° СГШ; 11.17583° ИГД / 51.26194; 11.17583Координати: 51°15′43″N 11°10′33″E / 51.26194° СГШ; 11.17583° ИГД / 51.26194; 11.17583

Ецлебен (германски: Etzleben) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ецлебен се наоѓа во Тириншката Котлина. Местото се наоѓа северозападно од Зондерсхаузен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]