Калбсрит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калбсрит
Селската црква
Селската црква
Калбсрит is located in Германија
Калбсрит
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градоначалник Уве Лудвиг
Основни податоци
Површина 11,97 км2
Надм. височина 121 м
Население 628 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06556
Повик. бр. 0 34 66
Местоположба на Калбсрит во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°20′34″N 11°20′13″E / 51.34278° СГШ; 11.33694° ИГД / 51.34278; 11.33694Координати: 51°20′34″N 11°20′13″E / 51.34278° СГШ; 11.33694° ИГД / 51.34278; 11.33694

Калбсрит (германски: Kalbsrieth) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Калбсрит се наоѓа на вливот на реката Хелме во Унштрут.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓа местото Ритебург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]