Прејди на содржината

Гросенерих

Координати: 51°14′58″N 10°49′56″E / 51.24944° СГШ; 10.83222° ИГД / 51.24944; 10.83222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросенерих

Großenehrich

Градското собрание на Гросенерих
Градското собрание на Гросенерих
Градското собрание на Гросенерих
Грб на Гросенерих
Гросенерих во рамките на Германија
Гросенерих
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општ. заед. Гројсен
Градски единици 10
Градоначалник Кај Кноблох (ДХС)
Основни податоци
Површина 63,34 км2
Надм. височина 240 м
Население 2.870  (31 декември 2006)
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99718
Повик. бр. 036370
Портал www.stadt-grossenehrich.de
Местоположба на градот Гросенерих во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Карта
Координати 51°14′58″N 10°49′56″E / 51.24944° СГШ; 10.83222° ИГД / 51.24944; 10.83222

Гросенерих (германски: Großenehrich) — мал град во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 13 километри јужно од окружниот град Зондерсхаузен и 34 километри северозападно од покраинскиот главен град Ерфурт.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местата во градското подрачје на Гросенерих се наоѓаат јужно од нискиот ридски масив Хајнлајте. На градското подрачје помеѓу Блидерштет и Отерштет тече реката Хелбе.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Кон градот Гросенерих припаѓаат десет места.

Место Жители
Гросенерих 879
Венигенерих 136
Ронштет 183
Отерштет 214
Блидерштет 78
Нидершпир 404
Вестеренгел 375
Кирхенгел 314
Холценгел 259
Фелденгел 257

(состојба: 1 јули 2009)

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на Гросенерих се состои од 14 члена и бил избран на општинските избори на 26 мај 2019 година, што довело до следнава распределба:[1]

Партија / Листа Удел Места
CDU/CDU WG 36,1 % 5
Левица-oL 04,7 % 1
BI Кирхенгел 32,6 % 4
Независни 26,5 % 4

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник е Кај Кноблох (Граѓанска иницијатива Кирхенгел). Бил избран на 17 март 2019 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]