Штајнталебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штајнталебен
Место во Кифхојзерланд
Грб на Штајнталебен
Штајнталебен is located in Германија
Штајнталебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општина Кифхојзерланд
Основни податоци
Површина 30,88 км2
Надм. височина 170 м
Население 481  (31 декември 2011)
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06567
Повик. бр. 034671
Координати 51°23′41″N 11°1′28″E / 51.39472° N; 11.02444° E / 51.39472; 11.02444Координати: 51°23′41″N 11°1′28″E / 51.39472° N; 11.02444° E / 51.39472; 11.02444

Штајнталебен (германски: Steinthaleben) — село и поранешна во округот Кифхојзер, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од општината Кифхојзерланд.