Гелинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гелинген
Место во Кифхојзерланд
Гелинген is located in Германија
Гелинген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општина Кифхојзерланд
Основни податоци
Површина 10,74 км2
Надм. височина 170 м
Население 709  (31 декември 2011)
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06567
Повик. бр. 03 46 71
Координати 51°20′38″N 11°0′49″E / 51.34389° СГШ; 11.01361° ИГД / 51.34389; 11.01361Координати: 51°20′38″N 11°0′49″E / 51.34389° СГШ; 11.01361° ИГД / 51.34389; 11.01361

Гелинген (германски: Göllingen) е село и поранешна во округот Кифхојзер, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од општината Кифхојзерланд.