Кинделбрик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кинделбрик
Црквата во Кинделбрик
Црквата во Кинделбрик
Грб на Кинделбрик
Кинделбрик во рамките на Германија
Кинделбрик
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Кинделбрик
Градоначалник Роман Цахар (ДХС)
Основни податоци
Површина 57,84 км2
Надм. височина 143 м
Население 3.803 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99638
Повик. бр. 036375
Портал www.vg-kindelbrueck.de
Местоположба на Кинделбрик во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°16′0″N 11°4′59″E / 51.26667° СГШ; 11.08306° ИГД / 51.26667; 11.08306Координати: 51°16′0″N 11°4′59″E / 51.26667° СГШ; 11.08306° ИГД / 51.26667; 11.08306

Кинделбрик (германски: Kindelbrück) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Випер, 12 километри северно од окружниот град Земерда.

Поранешните општини Билцингслебен, Фремштет и Канавурф биле припоени кон градот Кинделбрик на 1 јануари 2019 година. Со тоа, градот ги загубил дотогашните градски права.

Поранешниот град, но и денешната општина е административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Кинделбрик се наоѓа на реката Випер во Тириншката Котлина и е сместен во северниот дел на округот Земерда.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Кинделбрик припаѓаат следниве единици:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]