Прејди на содржината

Бенделебен

Координати: 51°22′21″N 11°0′23″E / 51.37250° СГШ; 11.00639° ИГД / 51.37250; 11.00639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенделебен
Место во Кифхојзер
Замок во Бенделебен
Замок во Бенделебен
Замок во Бенделебен
Бенделебен во рамките на Германија
Бенделебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општина Кифхојзер
Основни податоци
Површина 22,42 км2
Надм. височина 160 м
Население 688  (31 декември 2011)
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99706
Повик. бр. 034671
Координати 51°22′21″N 11°0′23″E / 51.37250° СГШ; 11.00639° ИГД / 51.37250; 11.00639

Бенделебен (германски: Bendeleben) — село и поранешна во округот Кифхојзер, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од општината Кифхојзерланд.