Випер (Унштрут)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Випер
Wipperwehr vO Gernrode EIC.JPG
Брана на Випер кај Гернроде
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворАјхсфелд
УстиеУнштрут
51°17′21″N 11°9′58″E / 51.28917° N; 11.16611° E / 51.28917; 11.16611Координати: 51°17′21″N 11°9′58″E / 51.28917° N; 11.16611° E / 51.28917; 11.16611
Физички особености
Должина95 км

Випер (герм. Wipper) — река во сојузната покраина Тирингија, Германија, лева притока на Унштрут. Извира кај Ајхсфелд во северозападна Тирингија, близу градот Лајнефелде-Ворбис. Вкупната должина на течението изнесува 95 км. Се влева во реката Унштрут кај Хелдрунген. Долж реката се расположени градовите Блајхероде и Зондерсхаузен.

Поврзано[уреди | уреди извор]