Лајнефелде-Ворбис

Координати: 51°23′0″N 10°20′0″E / 51.38333° СГШ; 10.33333° ИГД / 51.38333; 10.33333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лајнефелде-Ворбис
Црквата во Лајнефелде
Црквата во Лајнефелде
Црквата во Лајнефелде
Грб на Лајнефелде-Ворбис
Лајнефелде-Ворбис во рамките на Германија
Лајнефелде-Ворбис
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Градски единици 9
Градоначалник Герд Рајнхарт (ДХС)
Основни податоци
Површина 96,55 км2
Надм. височина 320 м
Население 20.018 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 207 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37327, 37339
Повик. бр. 03605, 036074
Портал www.leinefelde-worbis.de
Местоположба на градот Лајнефелде-Ворбис во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°23′0″N 10°20′0″E / 51.38333° СГШ; 10.33333° ИГД / 51.38333; 10.33333

Лајнефелде-Ворбис (германски: Leinefelde-Worbis) — град во округот Ајхсфелд, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Градот бил создаден на 16 март 2004 со спојување на поранешните независни града Лајнефелде и Ворбис, заедно со општините Брајтенбах и Винцингероде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)