Зоненштајн (Тирингија)

Координати: 51°32′N 10°25′E / 51.533° СГШ; 10.417° ИГД / 51.533; 10.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зоненштајн
Поглед кон Зоненштајн
Поглед кон Зоненштајн
Поглед кон Зоненштајн
Зоненштајн (Тирингија) во рамките на Германија
Зоненштајн (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Основни податоци
Површина 94,51 км2
Надм. височина 240 м
Население 4.482 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37345
Повик. бр. 036072
Местоположба на Зоненштајн во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°32′N 10°25′E / 51.533° СГШ; 10.417° ИГД / 51.533; 10.417

Зоненштајн (германски: Sonnenstein) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Била создадена на 1 декември 2011 со спојување на поранешните независни општини Бокелнхаген, Холунген, Јиценбах, Зилкероде, Штајнроде, Штекај, Вајсенборн-Лидероде и Цвинге. Седиштето на општината се наоѓа во селото Вајсенборн-Лидероде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)